top of page

İşe Alımın Geleceğinde Bizleri Neler Bekliyor?

Linkedin, binlerce işe alım profesyoneli, yetenek liderleriyle ve Linkedin'deki milyarlarca veri noktasını analiz ederek “2024 İşe Alımın Geleceği Raporu”nu yayınladı. İşte İşe alımın geleceği ile ilgili 6 öngörü!

Yapay zeka işe alımı güçlendirecek

Yapay zeka, işe alım süreçlerini hızlandıracak ve verimliliği artıracak Yetenek liderleri, bu teknolojinin benimsenmesinin önümüzdeki yıl ve sonrasında hızlanmasını bekliyor.

  • İşe alım profesyonellerinin %57'si, üretici yapay zeka araçlarını kullanmanın iş tanımları yazmayı daha hızlı ve kolay hale getirdiğini söylüyor.

Sizin için anlamı: İşe alım uzmanlarını yapay zekanın sunduğu imkanları keşfetmeye teşvik edin ve bu teknolojiyi sorumlu bir şekilde kullanmalarını sağlayın.

İşe alım, geleceğin yetkinlik tabanlı iş gücünü inşa edecek

Daha fazla organizasyon, yetkinlik bazlı işe alımı ve yetenek geliştirmeyi önceliklendirecek, böylece yetenek havuzlarını genişletecek ve nitelikli çalışanlar bulabilecekler.

  • İşe alım profesyonellerinin %73'ü yetkinlik bazlı işe alımın öncelikli olduğunu söylüyor.

Sizin için anlamı: Yetkinlik bazlı işe alımın iş değerini ortaya koyun ve nitelikli adaylarda aradığınız kriterleri belirleyin.


İşe alımın gündeminde işe alım kalitesi zirvede olacak

İşe alımlar azalırken, işverenler her işe alımın doğru olduğundan emin olmak için daha dikkatli olacaklar.

  • İşe alım kalitesi, işe alımın geleceğini şekillendiren ilk konu olarak öne çıkıyor.

Sizin için anlamı: Kanıtlara dayalı ve önyargılardan arındırılmış bir işe alım kalitesi oluşturun.

Çeviklik, işe alım ekipleri için vazgeçilmez olacak

İşe alım ekipleri, organizasyonlarının iş gücü piyasasındaki değişimlere hızlı bir şekilde uyum sağlamasını sağlamak için güçlü bir çaba gösterecekler.

  • İşe alım profesyonellerinin %91'i işe alım ihtiyaçlarına uyum sağlamak için çevik olmaya odaklanmış durumda.

Sizin için anlamı: Yetenek yönetimi (TA) ile diğer İK fonksiyonları arasındaki engelleri kaldırın. Koşullar değiştikçe nasıl tepki vereceğinize dair rehberler oluşturun.


İşe alım ekipleri, esnek çalışma politikalarını savunacak

Çalışanların çalışma yerini seçmelerine izin veren şirketler, olumlu bir etki görüyor. İşe alımcılar bu politikayı savunabilirler.

  • Geçen yıl uzaktan iş başvurularında %146 artış olurken uzaktan iş ilanlarında %46 azalma olmuş durumda.

Sizin için anlamı: Esnek çalışma politikalarının olumlu etkisi hakkında bilgili bir yetenek danışmanı olarak kendinizi tanıtın ve verileri kullanarak bu konuda güçlü bir argüman oluşturun.

Z jenerasyonunu çekmek yeni bir strateji gerektirecek

Z jenerasyonu, 2025 yılına kadar iş gücünün dörtte birinden fazlasını oluşturacak. Bu yeni nesil yeteneklere erişim sağlamak, bir öncelik ve zorluk olacak.

  • Z jenerasyonunu çekmek ve elde tutmak, önümüzdeki 5 yıl içinde yetenek ekiplerinin karşılaşacağı en büyük zorluklardan biri.

Sizin için anlamı: İşveren markanızın otantik olmasını ve Z jenerasyonunun değer verdiği alanlara, örneğin profesyonel gelişime hitap etmesini sağlayın.


İşe alım süreçlerinde yapay zeka ve yenilikçi teknolojilerden faydalanarak size en uygun adayları bulmamız için bizimle iletişime geçin. Profesyonel ekibimiz, size en iyi işe alım çözümlerini sunmak için burada!

0 yorum

Comments


bottom of page