top of page

Sanal Asistanınız Yanınızda: İK Profesyonelleri İçin ChatGPT

MIT tarafından yapılan bir araştırmaya göre ChatGPT, İK profesyonellerinin yazıyla ilgili süreçlerinde %37'ye kadar daha hızlı olmalarını ve %20 daha yüksek iş kalitesi sunmalarını sağlıyor.

Siz de farklı yapay zeka araçları kullanarak süreçlerinizi hızlandırabilir ya da daha verimli hale getirebilirsiniz.


Başlamadan önce “prompt” nedir?

Promtlar ChatGPT’ye sorduğumuz/yazdığımız ve cevap aldığımız talimatlardır.


Kullanıcı: "Bana doğa hakkında bilgi ver."

Prompt: "Lütfen doğa ile ilgili bilgi ver."

Cevap: "Doğa, yaşamın ve cansız varlıkların tümüyle iç içe geçmiş, geniş bir sistemdir..."


Yazının ilerleyen adımlarında ChatGPT’ye yazdığımız her bir talimat için ”Prompt” kelimesini kullanacağız.


Bu kısa bilgiden sonra, işte İK profesyonellerinin özellikle işe alım süreçlerinde kolaylıkla kullanabileceği üç başlık:

  1. İş tanımları oluşturma

  2. Mülakat soruları hazırlama

  3. Rapor oluşturma


İş tanımı dokümanı oluşturma

İş tanımını oluşturmak için temel olarak alacağınız bilgileri ChatGPT’den sağlayabilirsiniz.

Örnek prompt:

“[Şirket adı] şirketinde çalışmak üzere [Pozisyonun adı] pozisyonunda bir işe alım yapmak istiyoruz. Adayın [ A, B & C ] özelliklerine sahip olması gerekiyor. Bu sorumlulukları içeren bir iş tanımı yazabilir misin?”


Mülakat soruları hazırlama

Pozisyonunuza özel olarak, öğrenmek istediğiniz noktaları içeren mülakat sorularınızı ChatGPT yardımıyla hazırlayabilirsiniz. Tabii ki şirketinizin kültürü ve beklentilerine uygun olarak sorularda düzeltmelere ihtiyacınız olabilir.

Örnek prompt:

“Bir [Sektör adı] firmasında [Departman adı] departmanında çalışmak üzere [Pozisyon] pozisyonu için bir mülakat gerçekleştireceğim. Pozisyonda çalışacak kişinin [A, B & C] özelliklerine sahip olması gerekiyor. Bana 10 tane mülakat sorusu hazırlayabilir misin?"


Mülakat raporu oluşturma

Bir adayın özgeçmişinde yazan iş tanımlarından ya da mülakatında tuttuğunuz notlardan yola çıkarak bir mülakat raporu oluşturabilirsiniz.

Örnek prompt:

“Aşağıda İnsan Kaynakları Yöneticisi pozisyonu için gerçekleştirdiğim bir mülakatta tuttuğum notlarımı bulabilirsin. Bu notları kullanarak kısa bir mülakat raporu olarak yazabilir misin?

X Şirketi - Ücretlendirme ve Yan Haklar Yöneticisi:

İnsan kaynakları direktörüne bağlıdır. İki kişiden oluşan bir ekibi yönetir.

3 yıldır X Şirketinde çalışıyor.

Ücretlendirme ve performans sistemi kendi sorumluluğundadır.

Çalışan performansının sistem ve operasyon yönetimi sorumluluğu vardır.

Ücretlendirme tarafında ücret artışları, teklif kabul eden adayların ücret çalışmaları, yan hakların yapılandırılması, prosedürlerin yazılması gibi sorumlulukları vardır.

Hay Grade sistemi kullanır.

İnsan Kaynakları departmanında sistem kurma sorumluluğu ilgisini çeker.”


ChatGPT’nin sınırları nerede başlıyor?


  • ChatGPT gibi modeller, tamamen otomatik bir şekilde kullanıldığında hatalı sonuçlar verebilir. Bu nedenle, özellikle kritik kararlar alınmadan önce insan onayı veya müdahalesi sağlanmalıdır

  • ChatGPT’yi herhangi bir konuda bilgi edinmek için kullanabilsek de aslında sınırlı bir kaynak sağlar. Çünkü bilgilerin en sade ve basit halini bize ulaştırırken aynı zamanda sınırlı bir tarih için bilgi verebilir. Bu makaleyi yayınladığımız zaman için konuşacak olursak ChatGPT Eylül 2021 tarihine kadar olan verilerle sınırlıdır. Bu nedenle, bu tarihten sonraki olaylar veya güncel gelişmeler hakkında bilgiye sahip değildir.

  • Yazdığınız promptu ne kadar özelleştirir ve ayrıntılı bir şekilde verirseniz size aynı oranda tutarlı ve ilintili bir sonuç çıkaracaktır. Bu yüzden ChatGPT’ye yazdığınız prompta gerekirse ne iş yaptığınızı, promptun ne hakkında olduğunu, hangi amaçla yazdığınızı ekleyin. Kısacası promptunuzu kişiselleştirin ve genişletin. Eğer istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız ek talimatlar verebilirsiniz.


Maliyet ve zamandan başka nasıl tasarruf ederim?

Süreçlerimizi ne kadar yapay zeka ile desteklersek destekleyelim işe alımlarda kritik olan her zaman insan muhakemesi oluyor. Yapay zekayı ise kontrolü elden bırakmadan süreçlerimizi hızlandırabilen bir yardımcı olarak görmeye devam edeceğiz.

İşe alım süreçleri zaman ve kaynak kullanımı göz önüne alındığında tahmin edilenden çok daha fazlasına mal olabiliyor. İşe alım süreçlerinde tasarruf etmek isteyen şirketler bizim gibi danışmanlık firmasıyla çalışarak verimli ve efektif sonuçlar alabilir.

İhtiyacınıza yönelik çözümlere, dijital dönüşümün sağladığı seçenekleri kullanarak hızlı bir şekilde ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz;

  • info@peoplepartners-tr.com


0 yorum

コメント


bottom of page